Domů » Tryskanie

Tryskanie

Tryskanie, bežnejšie známe ako pieskovanie, je operácia núteného poháňania prúdu abrazívneho materiálu proti povrchu pod vysokým tlakom za účelom úpravy povrchu:

– čistenie povrchu rôznych materiálov

– úpravu povrchu na predpísanú drsnosť

– odstránenie korózie, nánosov farieb a usadenín alebo hrdze

– odstránenie okujú

– matovanie alebo leštenie povrchu

– spevňovanie povrchu guličkovaním (Shot peening)

Technika tryskania

Tryskanie sa vykonáva pomocou mobilného alebo stacionárneho tryskacieho zariadenia (tryskacej komory). Trysky sú rôznych tvarov, veľkostí a materiálov podľa potrieb a požadovaného výsledku.

– tryskacie kabíny na suché alebo mokré tryskanie

– mobilné tryskacie zariadenia = na prácu v teréne alebo malé dielenské prevádzky

Tryskacie médiá

Ako tryskacie médiá sa používajú nekovové alebo kovové tryskacie materiály. Výber tryskacieho materiálu volíme podľa druhu materiálu otryskávaného povrchu a na požadovanom výsledku tryskania (leštenie, zdrsnenie, vyhladenie).

Ponúkame Vám tieto tryskacie médiá:

– kremičitý piesok

– medená troska (Polgrit – inertné abrazivo, náhrada za kremičitý piesok)

– hnedý a biely korund (alebo mix hnedého a bieleho korundu)

– oceľový granulát

– oceľovú drvinu

– sklenenú balotinu

– prírodný granát – pripravujeme

– karbid kremíka – pripravujeme

– oceľový sekaný drôt – pripravujeme

– orechové škrupiny – pripravujeme

– plastové médiá – pripravujeme

Kremičitý piesok

Kremičitý piesok ako najčastejší druh tryskacieho materiálu. Je ľahko dostupný, vykazuje dobré výsledky. Má tendenciu sa rozpadať a vytvárať prach, nie je odporúčaný na tryskanie v uzavretých priestoroch.

Medená troska – Polgrit

Abrazivo Polgrit je granulovaná troska z výroby medi. Ide o chemicky neutrálny materiál, ktorý nereaguje s otryskávaným povrchom a nepôsobí sekundárnu koróziu. Používa sa ako alternatíva za kremičitý piesok, predovšetkým pri voľnom tryskaní vonku, kde už vo väčšine prípadov nedochádza k jej recyklácii tryskacieho materiálu na ďalšie použitie najmä ako konečná úprava betónových častí budov, stropov, odstránenie starých náterov, hrdze, okujú, vrstiev umelých hmôt.

Korund hnedý (oxid hlinitý)

Ide o jeden z najtvrdších tryskacích materiálov. Obsahuje vysoký podiel oxidu hlinitého Al2O3, ktorý zaisťuje jeho tvrdosť a extrémne dlhú životnosť. Získava sa tavbou bauxitu s teplotou cca 1800 ˚C a jeho postupnom ochladzovaní.

Korund biely (vysoko čistý oxid hlinitý)

Vhodný na tryskanie alebo brúsenie ušľachtilej ocele alebo hliníka. Hranatý tvar zŕn, drsnosť a tvrdosť ho radí medzi najagresívnejšie typy abrazív. Výroba prebieha elektrickou tavbou surovín vysokej čistoty v oblúkových peciach pri teplote 2000˚C. Biely korund má vyššiu tvrdosť ako hnedý korund a o niečo nižšiu húževnatosť.

Oceľový granulát

Je vyrobený zo špeciálne upravenej ocele. Používa sa na čistenie, spevňovanie povrchu a jeho príprava pred ďalšími úpravami. Oceľový granulát má okrúhly tvar zrna, ktorý zaručuje, že tryskaný povrch sa očistí, ale nezdrsní. Je vhodný na čistenie plechov, začistenie zvarov, príprava povrchu pred lakovaním, zinkovaním, na brokovanie betónu a spevňovanie povrchu – shot peening, na čistenie odliatkov a foriem, vodných turbín, využitie v zlievárenskom a strojárskom priemysle, atď. Je šetrný k tryskaciemu zariadeniu. Používa najmä v metačoch využívajúcich na tryskanie metacie kolesá.

Oceľová drvina

Oceľová drvina je jedným z najúčinnejších abrazívnych materiálov, ktorá je vyrobená drvením špeciálne tepelne upravených zŕn granulátu. Nepravidelný a ostrohranný tvar zrna zaisťuje vysoký abrazívny účinok, ktorý zaistí požadované očistenie a zdrsnenie povrchu. Oceľová drvina sa vyrába v troch tvrdostiach a niekoľkých zrnitostiach. Používa sa najmä v tlakových kabínových tryskačoch.

Balotina (sklenené mikroguličky)

Používa sa zvlášť na jemné tryskanie, leštenie, tryskanie najmä nerezových dielov alebo ako finálna úprava materiálu. Je vhodná na tryskanie v uzavretých tryskacích komorách s možnosťou spätnej recyklácie abrazíva. Ide o chemicky stály, inertný materiál – toxikologicky a ekologicky nezávadný. Dôležitou vlastnosťou je aj nehorľavosť, nevýbušnosť a chemická nezávadnosť. Balotínu je možné skladovať neobmedzene dlhú dobu. Pri vysokej vlhkosti vzduchu naberajú mikroguľôčky vzdušnú vlhkosť a materiál stráca svoju sypkosť.